Jak precyzyjnie rozszyfrować numer vin

Niemal każdy samochód osobowy jeżdżący po polskich drogach posiada specjalny numer vin, który służy przede wszystkim do celów identyfikacyjnych. Został wprowadzony w latach 80-tych XX wieku po to, aby łatwiej było pozyskiwać wartościowe informacje na temat historii eksploatacji pojazdu. Dzięki jego znajomości można bez problemu zweryfikować przebieg auta czy nawet kolor karoserii. 

Charakterystyczny ciąg znaków

Numer vin jest zlokalizowany pod maską, np. na przegrodzie czołowej lub kielichu przedniego zawieszenia. Alternatywne miejsca to błotnik, podłoga bagażnika, deska rozdzielcza i tablica znamionowa. Oczywiście znajdziemy go również w rubryce E dowodu rejestracyjnego. Obejmuje zawsze 17 znaków – w tym zarówno cyfry, jak i litery. Pierwsza część składa się z trzech znaków stanowiących główny kod identyfikacyjny konkretnego producenta samochodu (łącznie z krajem pochodzenia). Kolejna część to dokładny opis pojazdu, informujący zwłaszcza o rodzaju zastosowanego podwozia, typie jednostki napędowej i zakresie wyposażenia (poduszki powietrzne, elektroniczny system wspomagania itp.). Następnie mamy do czynienia z tzw. symbolem kontrolnym w formie cyfry 0. Pozwala on łatwo sprawdzić, czy dany numer vin nie jest przypadkiem błędny. Dziesiąty znak określa rok kalendarzowy bądź modelowy wytworzenia maszyny (dla przykładu 7 to odpowiednik roku 2007), natomiast jedenasty nakierowuje nas na fabrykę, w której została wyprodukowana. Ostatnie elementy ciągu opisują numer seryjny egzemplarza. 

Garść użytecznych porad

Numer vin odgrywa kluczową rolę szczególnie wtedy, gdy kupujemy samochód z rynku wtórnego. Umożliwia bowiem bardzo szybkie potwierdzenie legalności pojazdu, czyli tego, że nie pochodzi on z kradzieży (brak ryzyka konfiskaty i poważnych konsekwencji prawnych). Poza tym daje szansę na bezproblemowe zapoznanie się z całą historią serwisową, co uchroni nas przez nabyciem maszyny nadmiernie wyeksploatowanej lub posiadającej liczne usterki zaburzające komfort jazdy. Numer vin okaże się ponadto niezwykle przydatny przy rejestracji w urzędzie, ustalaniu pierwotnego właściciela, kupowaniu części zamiennych (naprawa w warsztacie) oraz przeprowadzaniu okresowego przeglądu technicznego. Jeśli zależy nam na skutecznym rozszyfrowaniu omawianego ciągu znaków, to rozsądnym pomysłem jest z pewnością wykorzystanie dedykowanego dekodera online. Funkcjonuje on w oparciu o precyzyjny algorytm, który automatycznie rozkodowuje wszelkie informacje zawarte w numerze. Gwarantuje tym samym ogromną oszczędność czasu.